Tai, kas sukelia nerimą, labai priklauso nuo to, su kokio tipo nerimu kovojate ir kokie stresoriai yra jūsų gyvenime. Nerimą gali sukelti įpročiai, gyvenimo įvykiai ir įvairūs streso veiksniai, kurių negalite kontroliuoti. Dėl jų žmonės gali jausti tokius nerimo simptomus kaip įtampa, nekontroliuojamas nerimas, bėgančios mintys, nerimas, dirglumas ir sunkumai susikaupti. Nesuvaldyti nerimo trigeriai taip pat gali sukelti panikos priepuolius ir sunkesnius simptomus bei būsenas.
Štai dažniausiai pasitaikančių nerimą sukeliančių veiksnių:
1. Kofeinas
Kofeinas gali būti naudinga priemonė, suteikianti mums energijos rytais, tačiau per didelis jo kiekis gali veikti kaip dirgiklis, sukeliantis arba sustiprinantis nerimą. Tyrimai rodo, kad per didelis kofeino kiekis ypač neigiamai veikia žmones, patiriančius panikos sutrikimą ir socialinį nerimą, tačiau per didelis kofeino kiekis gali neigiamai paveikti bet kurį su nerimu kovojantį asmenį.1
2. Miego trūkumas
Smegenys ir kūnas veikia vienas kito veiklą. Nepakankamas arba nekokybiškas miegas gali turėti didelės įtakos mūsų emocinei savijautai ir nuotaikai, taip pat sukelti ir sustiprinti nerimą.2 Dėl miego trūkumo padidėja dirglumas, sunku susikaupti ir bendras streso lygis, nes mūsų kūnas ir smegenys nepakankamai pailsėjo.
3. Nesubalansuota mityba ir (arba) valgio praleidimas
Neseniai atlikto 2019 m. tyrimo duomenimis, netinkama mityba gali sustiprinti nerimo simptomus.3 Nesubalansuota mityba reiškia, kad smegenys ir kūnas neturi degalų, reikalingų tinkamam funkcionavimui, o tai gali padidinti nerimą. Valgio praleidimas taip pat gali sukelti nerimą, nes sumažėjus cukraus kiekiui kraujyje mūsų organizmas pradeda veikti kovos arba bėgimo režimu, kuris yra natūrali mūsų organizmo reakcija į nerimą.
4. Darbo aplinka
Kartais aplinka, kurioje atsiduriame, gali sukelti nerimą. Darbo aplinka dažnai apima pareigas, kurios gali padidinti mūsų streso ir nerimo lygį. Be darbo pareigų, tarpasmeninis darbo vietos pobūdis kartais taip pat gali sukelti nerimą, ypač jei tai toksiška darbo aplinka, kurioje mūsų smegenys ir kūnas nesijaučia saugūs.
5. Sveikatos problemos
Gavus netikėtą ar sudėtingą sveikatos diagnozę, ypač jei tai lėtinė liga, gali kilti nerimas arba sustiprėti jau buvęs nerimas. Nerimą dažnai skatina nerimas dėl to, kad gali nutikti blogų dalykų arba jausmas, kad nieko nekontroliuojame, o svarbi sveikatos problema gali iškelti šiuos rūpesčius ir padidinti nerimo lygį. Kitos medicininės problemos, pavyzdžiui, hipertirozė, gali tiesiogiai sukelti nerimą dėl savo fiziologinio poveikio organizmui.
6.Konfliktai
Ginčai ir nesutarimai didina stresą, kuris gali sukelti arba sustiprinti nerimą, nesvarbu, ar jie kyla su romantiniu partneriu, draugu, šeimos nariu ar kaimynu. Daugumai žmonių konfliktai natūraliai sukelia tam tikrą kovos, bėgimo ar sustingimo reakciją, tačiau santykių konfliktai gali ypač kelti nerimą, jei nesate įpratę sveikai valdyti konfliktų sprendimo būdų arba jei turite neigiamą požiūrį į konfliktus.