Sunku tiksliai pasakyti, kodėl jums kas nors patinka.
Galbūt tai dėl jų kvailos šypsenos, galbūt dėl aštraus kaip skustuvas proto, o gal tiesiog dėl to, kad su jais lengva būti šalia. Tiesiog jie jums patinka.
Tačiau mokslininkai paprastai nesitenkina tokiais atsakymais ir daug metų bando nustatyti tikslius veiksnius, kurie traukia vieną žmogų prie kito.
Toliau pateikiame keletą labiausiai intriguojančių išvadų. Skaitykite toliau, kad sužinotumėte įžvalgas, kurios dabartinę jūsų draugystę pavers nauja šviesa ir padės greičiau užmegzti geresnius santykius.
1. Kopijuokite asmenį, su kuriuo esate
Ši strategija vadinama veidrodiniu atspindėjimu ir apima subtilų kito asmens elgesio mėgdžiojimą. Bendraudami su žmogumi pabandykite kopijuoti jo kūno kalbą, gestus ir veido išraiškas.
1999 m. Niujorko universiteto mokslininkai užfiksavo „chameleono efektą”, kuris pasireiškia, kai žmonės nesąmoningai mėgdžioja vienas kito elgesį. Toks mėgdžiojimas skatina simpatiją.
Tyrėjai liepė 72 vyrams ir moterims kartu su partneriu atlikti užduotį. Partneriai (kurie dirbo tyrėjams) arba mėgdžiojo kito dalyvio elgesį, arba jo nemėgdžiojo, o tyrėjai filmavo jų bendravimą.
Sąveikos pabaigoje tyrėjai liepė dalyviams nurodyti, kiek jiems patiko jų partneriai.
Žinoma, dalyviai buvo labiau linkę sakyti, kad jiems patinka jų partneris, kai partneris mėgdžiojo jų elgesį.
2. Praleiskite daugiau laiko su žmonėmis, su kuriais tikitės susidraugauti
Remiantis vien tik ekspozicijos efektu, žmonės linkę pamėgti kitus jiems pažįstamus žmones.
Viename iš šio reiškinio pavyzdžių Pitsburgo universiteto psichologai keturioms moterims prisistatė universiteto psichologijos klasės studentėmis. Kiekviena moteris klasėje pasirodė skirtingą skaičių kartų.
Kai eksperimentatoriai studentams vyrams parodė keturių moterų nuotraukas, vyrai parodė didesnį palankumą toms moterims, kurias dažniau matė klasėje, nors su nė viena iš jų nebendravo.
3. Komplimentai kitiems žmonėms
Būdvardžius, kuriais apibūdinate kitus žmones, žmonės susies su jūsų asmenybe. Šis reiškinys vadinamas spontanišku bruožų perkėlimu.
Viename žurnale „Journal of Personality and Social Psychology” paskelbtame tyrime nustatyta, kad šis efektas pasireiškė net tada, kai žmonės žinojo, kad tam tikri bruožai neapibūdina žmonių, kurie apie juos kalbėjo.
Jei apibūdinsite kitą žmogų kaip nuoširdų ir malonų, žmonės ir jus susies su šiomis savybėmis. Galioja ir atvirkštinis principas: jei nuolat šmeižiate žmones už jų nugarų, jūsų draugai taip pat pradės sieti neigiamas savybes su jumis.
4. Stenkitės rodyti teigiamas emocijas
Emocijų užkratas apibūdina tai, kas nutinka, kai žmonėms didelę įtaką daro kitų žmonių nuotaikos. Ohajo ir Havajų universitetų mokslinio darbo duomenimis, žmonės gali nesąmoningai jausti aplinkinių emocijas.
Straipsnio autoriai teigia, kad taip gali būti todėl, kad natūraliai mėgdžiojame kitų žmonių judesius ir veido išraiškas, o tai savo ruožtu verčia mus jausti kažką panašaus į tai, ką jie jaučia.
Jei norite, kad kiti, būdami šalia jūsų, jaustųsi laimingi, stenkitės perteikti teigiamas emocijas.
5. Būkite šiltas ir kompetentingas
Prinstono universiteto psichologai ir jų kolegos pasiūlė stereotipų turinio modelį – teoriją, pagal kurią žmonės kitus vertina pagal jų šilumą ir kompetenciją.
Pagal šį modelį, jei sugebėsite save pateikti kaip šiltą, t. y. nekonkuruojantį ir draugišką, žmonės jausis galintys jumis pasitikėti.
Jei atrodysite kompetentingas, pavyzdžiui, turėsite aukštą ekonominį ar išsilavinimo statusą, žmonės bus labiau linkę jus gerbti.
Harvardo psichologė Amy Cuddy teigia, kad svarbu pirmiausia parodyti šilumą, o tik paskui kompetenciją, ypač verslo aplinkoje.
„Žvelgiant iš evoliucinės perspektyvos, – rašo A. Cuddy savo knygoje „Buvimas”, – mūsų išlikimui svarbiau žinoti, ar žmogus nusipelno mūsų pasitikėjimo”.
Daugiau informacijos calmkiwi.com